Община Благоевград съобщи, че в периода от 20 до 21 май 2026 г. на територията на града ще бъде извършена обработка по дезинсекция срещу ларви на комари в естествени и изкуствени биотопи.
Целта на дейностите е да бъде намалена популацията на комарите още в началния им стадий на развитие, като по този начин се ограничи разпространението им през летния сезон.
Обработките ще се извършват в часовия диапазон от 00:00 ч. до 06:00 ч. Ще бъде използван специализиран бактерициден препарат за третиране на ларви на комари, който е разрешен за употреба от Министерството на здравеопазването и е безопасен за водните организми, обитаващи съответните биотопи.
От общинската администрация уточняват, че дейностите ще се провеждат само при подходящи метеорологични условия и при липса на валежи.
Мерките са част от ежегодната програма за контрол на комарите и опазване на общественото здраве в Благоевград.

